top of page

Uopšteno

Tales iz Mileta (Mileta je bio antički grad na zapadnoj obali Anatolije (današnja Turska). Kao matematičar poznat je po Talesovoj teoremi. Talesov učenik takođe iz Mileta bio je filozof Anaksimandar. On je prvi pokušao da raznovrsnost pojava svede na jednu jedinu pramateriju - vodu. Nije sigurno da li je ovo učenje izneo u nekom spisu budući da nijedan autentičan spis nije sačuvan.

tales.png

Biografija

Kao što pričaju Herodot, Duris i Demokrit, Talesov otac se zvao Heksamija, a majka Kleobulina; pripadao je porodici Telida, koji su Feničani, i među najuglednijim potomcima Kadma i Agenora. Bio je, kao što Platon kaže, „jedan od sedam filozofa“.

Bavio se politikom, a posle je počeo da proučava prirodu. Prema nekim podacima, on nije ostavio ništa napisano; jer Nautička astrologija, koja se njemu pripisivala, delo je, kako kažu, Foka sa Samosa. Kalimah za njega zna da je otkrio sazvežđe Malog Medveda, jer u svojim Jambima on veli: Govorilo se da je utvrdio zvezde Kola, kojima se Feničani služe pri plovidbi.

 

Prema podacima drugih autora, on je napisao samo dve rasprave: O solsticiju i O ekvinociju - jer je mislio da se ostalo ne može saznati. Izgleda da je, prema nekim autorima, prvi proučavao astrologiju, da je prvi predskazao Sunčeva pomračenja i utvrdio ravnodnevice. Tako tvrdi Eudem u svojoj Istoriji astrologije.

Neki, među njima i pesnik Hoirilos, pričaju da je on izjavio da su duše besmrtne. On je bio takođe prvi koji je utvrdio kretanje Sunca od solsticija do solsticija, i, prema tvrđenju nekih autora, on je prvi utvrdio veličinu Sunca (Sunčevog kruga), kao i veličinu Meseca (da iznosi sedamsto dvadeseti deo Sunčevog kruga).

Priča se da je ustanovio godišnja doba i da je godinu podelio na trista šezdeset i pet dana. Mornare je uputio da paze na Malog medveda, jer on najbolje pokazuje sever.

 

Uopšte nije imao učitelja, jedino što je posetio Egipat i družio se s tamošnjim sveštenicima. Hijeronim priča da je Tales izmerio i visinu piramida po njihovoj senci, posmatrajući trenutak kad je naša senka iste dužine kao naše telo.

Talesove teoreme

Tales je poznat po tome što se smatra prvim Helenom koji je izlagao i dokazao teoreme, te stoga i ocem helenske matematike. Pripisuje mu se sledećih 5 teorema:

Iako mnogi navode da je Tales prvi dokazivao teoreme, prilično je sigurno da nije koristio strogi logički način dokazivanja viđen kasnije u Elementima već prvenstveno crtežima u pesku koristeći očiglednost kao najjači argument. Da li je pored dokaza sa slike postojao i izvestan stepen dedukcije ostaje da sumnjamo, ali u njegov uticaj na sledeće generacije se ne može sumnjati.

Interesantno je na kraju reći i to da o Talesu istovremeno postoje dve priče koje ga karakterišu i kao praktičnog čoveka i sanjalicu. Aristotel nam, na primer, daje priču po kojoj je Tales iskoristio svoje znanje da zaključi da će sledeće sezone masline bogato roditi te je kupio sve prese za ceđenje maslina i silno se obogatio. Platon nam, sa druge strane, priča priču o tome kako je jedne noći Tales hodajući posmatrao zvezde i upao u jarak. Jedna sluškinja ga je izvukla iz jarka sa rečima "očekuješ da shvatiš šta se zbiva na nebu ako ne vidiš ni ono što ti je pod nogama." Ako nas sanjarenje vuče ka velikim neistraženim prostrastranstvima, a razum ih nam čini bližim, kao što je slučaj hteo sa Talesom onda je možda to ono što treba ljudima i danas-malo više razuma i malo više sanjarenja." Za ovo ga je Hegel kasnije opravdao kad je rekao da onaj koji ne gleda u zvezde neće imati priliku upasti u šanac.

Talesove izreke

  • "Ako zapovedaš, upravljaj samim sobom."

  • "Ako je vladar jednom omražen, onda ga njegova bilo dobra bilo loša dela terete."

  • "Veće je poštovanje iz daljine."

  • "Najbrži je um jer kroz sve juri."

  • Tales je govorio da se smrt ne razlikuje od života. Kad mu je prigovoreno pa zašto onda ne umre, rekao je: "Baš zato što nema nikakve razlike."

  • Kako ćemo živeti najbolje i najpravednije? "Ako ne budemo radili ono što drugima prigovaramo."

  • Čoveku koji ga je pitao šta je bilo pre: noć ili dan, on je odgovorio: "Noć je za jedan dan starija".

  • Šta je teško? - Samoga sebe spoznati.

  • A šta je lako? - Drugome savet davati.

bottom of page