top of page

Biografija

Džon fon Nojman je rođen 28. decembra 1903. godine u Budimpešti. Bio je mađarsko-američki matematičar i naučnik koji je dao doprinos kvantnoj fizici, teoriji skupova, topologiji, informatici i drugim matematičkim granama.

Screenshot_2.png

Kao mali je bio vrlo inteligentan, imao je jako dobro pamćenje, i sa šest godina je delio osmocifrene brojeve. Rano je počeo da se pnteresuje za matematiku. Kad je imao dvanaest godina znao je matematiku kao postdiplomac matematike.

Od 1926. do 1930. godine predavao je na Berlinskom univerzitetu i bio je najmlađi docent.

Screenshot_5.png

Pošto je voleo brzu i opasnu vožnju automobila, imao je dosta saobraćajnih nesreća, a jednom prilikom je rekao: „Vozio sam se putem. Drveće sa desne strane prolazilo me je u savršenom redu brzinom od 97 Km/h. Iznenada mi je jedno od njih stalo na put.“

Diplomirao je matematiku na Univerzitetu u Budimpešti i dobio diplomu iz hemijske tehnologije sa 23 godine.

Screenshot_6.png

Od svoje 27 godine pa do smrti je bio profesor matematike na Univerzitetu za napredne studije u Pristonu.

Screenshot_7.png

Mašina Eniac je dizajnirana od strane Američke vojske za svrhu izračunavanja balističkih tablica. Nije bila pravi računar, ali je imala memoriju i dopuštala je programiranje.

Screenshot_8.png

Vakumske cevi su se koristile za računanje, a ulaz i izlaz podataka su kontrolisale ljudska ruka, elektronska cev ili izbušena kartica.

Screenshot_9.png

Fon Nojman je želeo da napravi moćan i pouzdan računar, ali je morao da ima dozvolu od instituta u Prinstonu za svoj projekat:
Dizajniranje računara po uzoru na Enijak, namenjeno testitanju hidrogenske bombe.
Te cevi su kupovane u fabrikama, a 1% cevi su bile neispravne. Saznao je da se može naprvanti računar od nepouzdanih delova, ali da ima mnogo više ispravnih delova.

Dzon fon Nojman je svoj računar nazvao Maniac i napravljen je od elektronskih cevi.

Maniac je počeo da se koristi 1952. godine, ali je ubrzo prevaziđen. IBM kompanija kreće sa proizvodnjom računara po fon Nojmanovom modelu

Screenshot_11.png
Screenshot_12.png

Godine 1956. oboleva od raka kostiju, koji je izazvan zračenju prilikom nuklearnih proba, potom su smanjene njegove mentalne sposobnosti, a tako se ubrzo proširio na mozak. Posle nekoliko meseci od otkrivanja bolesti umro je 8. februara u Vašingtonu.

bottom of page