top of page

Pitagora (582-496.p.n.e. ) bio je matematičar i filozof, a često je bio nazivan ocem brojeva. Najpoznatiji je bio po Pitagorinoj teoremi. Imao je jako veliki uticaj u grčkoj filozofiji kao i u religijskom učenju. Pitagora je, kao i svoji učenici verovao da je sve povezano sa matematikom, odnosno da se sve može izmeriti i predvideti brojevima.

Pitagora se rodio na ostru Samos, blizu Male Azije. Poznato je da je tokom mladosti dosta putovao, a njegovo najvažnije putovanje bilo je u Kroton, u Južnoj Italiji. Na Krotonu je reformisao kulturni život, pozivao ljude da prate vrline, i osnovao aristokratski savez- Pitagorejski savez.

Postoje podaci o tome da je Pitagora učio o reinkarnaciji. Njegova ostala učenja, u suštini su bila u obliku simbola, pitanje- odgovor. U današnje vreme, Pitagorino ucenje se prikazuje na razne načine, ali jedno je sigurno- reformisao je politiku, filozofiju i uspostavio temelje na kojima počiva matematika kakvu mi danas poznajemo.

Aristoteles- predstavlja osnovu Pitagorine filozofije koja govori da je organizacija u univerzumu jedan harmoničan sistem brojeva i njihovih odnosa.

Najveće otkriće ovog naučnika, definitivno je bilo pravilo o pravougaonim trouglovima - pravilo da je zbir kvadrata nad katetama ( stranama koje se spajaju pod pravim uglom ) jednak kvadratu nad hipotenuzom ( trećom stranom ).

Postoji verovanje da je Pitagora bio učenik Anaksimandra, neki izvori govore o tome da je još u mladosti, Pitagora otišao u posetu filozofu Talesu. Ne postoje zapisi o detaljima tog sastanka ali se pretpostavlja da je Tales Pitagori predložio da poseti Egipat kako bi produbio svoja znanja. O ovoj poseti svedoče jako razvijenija matematika i astronomija u odnosu na, recimo Grčku u tom dobu.

pitagora.png
pitagora1.png
pitagora2.png
bottom of page